کارشناس روان شبکه بهداشت و درمان تنگستان :
افراد مبتلا به ویروس جدید کرونا "دیگرانی" جدا از ما نیستند

19 مهر 1400
کارشناس سلامت روان شبکه بهداشت و درمان تنگستان گفت : افراد مبتلا به ویروس جدید کرونا "دیگرانی" جدا از ما نیستند پس بایدکلیشه ها را کنار بگذاریم و همدلانه در کنار هم باشیم.

به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان کلثوم سلیمانی بیان داشت :  ابتلا به ویروس کرونا مانند سایر بیماری ها یک اتفاق طبیعی در همه گیری بیماری محسوب می شود و نباید از طرف دیگران به عنوان یک انگ به بیماران نسبت داده شود.

وی ادامه داد : نقش هر یک از ما در شکستن چرخه‌ی تولید و بازتولید ترس، برچسب و یا انگ به بیمار مبتلا به کرونا بسیار مهم و حیاتی است و با شنیدن داستان هر یک از افراد مبتلا، بهبود‌یافته، یا فوت‌شده، باید هویت انسانی افراد را به رسمیت شناخته و آنها را از پشت اعداد و آمارها بیرون بیاوریم.

کارشناس روان شبکه بهداشت و درمان تنگستان افزود : دیده شده که ابتلا به ویروس جدید کرونا  و یا در معرض ابتلا بودن، گاه با برچسب یا انگ اجتماعی قابل توجهی همراه شده است و متاسفانه بعضی در هنگام صحبت با بیماران واژه‌ های نامناسبی را به کار می‌برند و بعضی از افراد برخورد نامناسبی با افراد ساکن یک منطقه خاص یا افراد با نشانه های بیماری دارند.

سلیمانی تاکید کرد : انگ زدن باعث از بین رفتن یکپارچگی جامعه، و منزوی شدن گروهی از افراد می‌شود که همین می‌تواند، برخلاف تصورعموم، به ضرر کنترل هرچه بهتر شیوع بیماری باشد.

کلثوم سلیمانی با تاکید بر جلوگیری از انگ اجتماعی به بیماران مبتلا به کرونا اظهار داشت :انگ اجتماعی باعث می شود افراد بیماری خود را پنهان کنند، دیرتر برای درمان مراجعه کنند، و اشتیاق برای انجام رفتارهای بهداشتی و پیشگیرانه را کم می‌کند و موجب می گردد افراد مبتلا به بیماری علاوه بر رنج و نگرانی بیماری، از نظر روانی نیز تحت فشار قرار بگیرند.

کارشناس روان شبکه بهداشت و درمان تنگستان با بیان اینکه انتخاب کلمات در رابطه با ویروس کرونا و مبتلایان، در ایجاد احساسات منفی بسیار موثر است تصریح کرد : باید مواظب استفاده از کلمات مخصوصا در ارتباط با افراد سالمند و مبتلایان به بیماری های زمینه ای در خانواده و اجتماع  باشیم از آن ‌ها حمایت کرده و برای مثال نگوییم «خوشبختانه فقط افراد سالمند یا دارای بیماری زمینه ای در خطر مرگ ومیر هستند»  زیرا این عبارات برای افراد در معرض خطر بسیار دردآور و ناراحت‌کننده است.

 

 

انتهای پیام/   ن.ا 3010

 

آخرین اخبار حوزه سلامت را از ما بخواهید


کلمات کلیدی:
کارشناس.روان     شبکه.بهداشت.درمان.شهرستان.تنگستان     کلثوم.سلیمانی    

تاریخ بروز رسانی:   19 مهر 1400

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >