بیانیه آنفلوآنزای پرندگان نوع H5N6

تاریخ نامه: 19 اسفند 1396
شماره نامه:
 
بهداشتی  |   

بسمه تعالی

 

"آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نوع H5N6"

آنفلوآنزای نوع H5N6 بيماري است که پرندگان را گرفتار می‌کند اما با در نظر نگرفتن شرايط بهداشتي و دست زدن به پرنده بيمار يا وسايل آلوده به اين ويروس، احتمال ابتلای انسان به این بيماري وجود دارد.درمان دارویی این نوع ویروس وجود دارد اما زمان تشخیص، بسیار مهم است که باید به موقع باشد.خوشبختانه تاکنون موارد انسانی و طيور مبتلا به بیماری آنفلوآنزای نوع H5N6 در سطح شهرستان مشاهده نشده است.

 علائم بيماري آنفلوآنزا در پرندگان بسته به گونه پرنده بسيار متفاوت مي باشد اما به طور کلي علائمي همچون تلفات ناگهاني و مرگ چندين پرنده با هم ، کاهش توليد تخم مرغ، بي حالي پرنده، ژوليدگي پر، کاهش مصرف دان ، ايجاد مشکلات تنفسي و ريزش ترشحات از چشم و بيني، تورم سر و کبودي تاج و ريش و پاها مي تواند از نشانه هاي اين بيماري باشد.

حرارت اين ویروس را از بین مي برد و انتقال اين بيماري از طريق خوردن گوشت پرنده طبخ شده بعيد بنظر مي رسد اما تماس با پرنده آلوده قبل از طبخ خطر انتقال اين بيماري به انسان را افزایش می دهد.

راه های اصلی انتقال ویروس آنفلوآنزای نوع H5N6 از پرندگان بيمار به انسان و گسترش اين بيماري از طريق تماس با پرنده ، دست زدن به فضولات، کشتار و پرکني، تماس با ترشحات پرندگان و وسايل آلوده ، شکار پرندگان يا خريداري پرندگان شکار شده و عرضه غير مجاز اين پرندگان در معابر ، بازارچه هاي هفتگي و مراکز غير مجاز عرضه پرندگان  مي باشد.

علائم این نوع ویروس در انسان ابتدا به شکل سرماخوردگی است و با تب، سرفه، بدن درد و گلو درد همراه است و پس از آن پیشرفت می کند، اما در برخی افراد این سرماخوردگی بهبود پیدا می کند و در موارد پیشرفت بیماری دستگاه تنفسی را گرفتار می کند.

افرادی که سیستم دفاعی بدن آنها ضعیف است، بیشتر در معرض ابتلا به ویروس آنفلوانزای نوع H5N6 هستند که ممکن است دچار ذات‌الریه شده و میکروب های دیگری به بدن آنها وارد و باعث تشدید بیماری شود و باید در بیمارستان ها بستری،ایزوله وتحت درمان قرار گیرند.

از اقدامات مهم جهت پيشگيري از ابتلا به بیماری آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان مي توان به موارد زير اشاره کرد:

- از ماسک استفاده کنيد .

- هنگام سرفه و عطسه دهان و بيني را با دستمال کاغذي بپوشانيد تا ديگران آلوده نشوند.

- دستمال ها و ماسک ها را در کيسه نايلون جداگانه بريزيد و پس از بستن آن را در سطل زباله بياندازيد.

- دست ها را پس از سرفه و عطسه و تماس با دهان و بيني با آب و صابون بشوييد.

- بهداشت فردي و عمومي را رعايت کنيد.

- از دست دادن و روبوسي با ديگران خودداري کنيد.

- به اندازه کافي مايعات بنوشيد.

- از شکار پرندگان و خريداري پرندگان شکار شده خودداری نمایید.

- از تماس با پرندگان آلوده و مدفوع و ترشحات آنها خودداری نمایید.

-کشتار و پرکني غير مجاز پرندگان مي تواند موجب گسترش و انتقال اين بيماري به انسان گردد پس مرغ و تخم مرغ  مورد نياز خود را از مراکز عرضه مجاز و تحت نظارت شبکه بهداشت و درمان و شبکه دامپزشکی تهيه نمایید.

- فروش پرندگان زنده و تخم مرغ در بازارچه هاي روز و هفتگي و خودروهاي دوره گرد مي تواند سبب گسترش و انتقال اين بيماري به انسان گردد پس از خريد آنها خودداري نماييد.

- شرکت در کلاس هاي آموزشي و ارتقاء دانش عمومي جهت آشنايي با اين بيماري و توجه به توصيه هاي شبکه بهداشت و درمان و دامپزشکي مي تواند نقش مهمي در کنترل اين بيماري داشته باشد.  

- از آنجاييکه بقاي اين ويروس در کود مرغي طولاني مدت مي باشد پس کشاورزان باید کود مرغي مورد نياز مزارع خود را از محل هاي مجاز و با گواهي بهداشتي قرنطينه اي دامپزشکي تهيه نمايند .

- اطلاع رساني سريع تلفات پرندگان به دامپزشکي مي تواند نقش مهمي در کنترل اين بيماري داشته باشد؛ پس بلافاصله پس از مشاهده موارد مرگ مشکوک پرندگان با شبکه دامپزشکی شهرستان تنگستان به شماره 07735222370 تماس حاصل نمایید.

به اطلاع می رساند کارشناسان شبکه بهداشت و درمان به همراه کارشناسان شبکه دامپزشکی شهرستان تنگستان بصورت شبانه روز در حال تلاشند تا تمام مشکلات بهداشتی و درمانی را کنترل نمایند بنابراین اخبار حوزه بیماری ها را از کلام نیروهای بهداشتی مستقر در پایگاه ها،خانه ها و مراکز بهداشتی و درمانی محل سکونت خود پیگیری نماييد.

 

شبکه بهداشت و درمان و شبکه دامپزشکی شهرستان تنگستان

اسفندماه 96


دریافت فایل پیوست نامه
کلمات کلیدی:
آنفلوآنزای.پرندگان    

تاریخ بروز رسانی:   26 امرداد 1398

تعداد بازدید:   ۲
     
 

موارد مرتبط


ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >