در همایش طرح‌های چهارگانه آسیب‌های اجتماعی در تنگستان مطرح شد:
لزوم آموزش"هنر نه گفتن" به جوانان

4 آذر 1397
به گزارش روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان؛ کارشناس پیشگیری شبکه بهداشت و درمان تنگستان در همایش طرح‌های چهارگانه آسیب‌های اجتماعی گفت: اگر بخواهیم قدم مهمی را در جهت پیشگیری از اعتیاد برداریم باید به جوانان "هنر نه گفتن" را بیاموزیم.

مهندس محمد یندرانی افزود: متاسفانه در جامعه ما بسياري از والدین از صحبت کردن در مورد مواد اعتیادآور با فرزندانشان پرهیز می‌کنند، آنها با مشخص نکردن نظرات خود نسبت به افرادی که مواد مخدر مصرف می‌کنند هم میان خود و فرزندانشان فاصله ایجاد خواهند کرد و هم نشان می‌دهند که در خانواده هیچ‌گونه قاعده روشن و صریحی در مورد مصرف مواد وجود ندارد.
وی خاطر نشان کرد: فشارهای خانوادگی، نبود رابطه صمیمی بین والدین، دوستان ناباب ، فقر، در دسترس بودن مواد مخدر و قرصهاي روان‌گردان و گاهی اوقات قیمت پایین اين مواد از جمله عوامل سوق دادن افراد به سوی مصرف این مواد است.
کارشناس پیشگیری شبکه بهداشت و درمان تنگستان تاکید کرد: این کاملا بی‌نتیجه است که مسئولین فقط مانع تولید و عرضه مواد مخدر شوند، بلکه باید بیشترین تلاش در جهت ممانعت از به وجود آمدن و پیشرفت اعتیاد شود که اینکار با آگاه سازی اقشار مختلف مردم و نهادینه کردن فرهنگ نه به مواد مخدر محقق خواهد شد.
مهندس یندارانی تصریح کرد: تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به انواع مواد مخدر اعتیاد پیدا کرده‌اند اغلب اولین تجربه‌شان را به صورت تفریحی و در دوران نوجوانی کسب کرده و به تدریج اعتیاد آنان از حالت تفریحی خارج شده و با تکرار و زیاد شدن میزان مصرف معتاد شده‌اند بنابراین نباید به مصرف مواد مخدر مانند یک تفریح نگاه کرد و این تفکر که من با دیگران فرق دارم را از خود دور کرد.
وی یادآور شد: الگوهای نامناسب رفتاری خانواده مانند سیگار کشیدن و اعتیاد به مواد مخدر موجب بد آموزی و زمینه‌سازی برای شروع انحرافات و آسیب‌های اجتماعی شده و خطر گرایش جوانان و نوجوانان به مواد مخدر در چنین خانواده‌هایی بیش از دیگر خانواده‌ها خواهد بود لذا می‌توان با شناسایی این خانواده‌ها قبل از بروز هر آسیبی از آن پیشگیری کرد.
لازم به ذکر است همایش طرح‌های چهارگانه آسیب‌های اجتماعی با محوریت اعتیاد در مدرسه نمونه دولتی شهید مطهری شهر اهرم برگزار شد.
انتهای پیام/ ن.ا 3010

با کلیک بر روی لینک زیر اخبار دانشگاه را از کانال سروش دریافت کنید
https://sapp.ir/bpumspublicrelation

کلمات کلیدی:
    همایش     آسب‌های.اجتماعی     مهندس.محمد.یندرانی     شبکه.بهداشت.درمان     تنگستان    
تعداد بازدید:   ۵۲

چاپ خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >